Taneční boty na Jazz dance

Pojetí jazzového tance je velice svérázné, staví na několika základních principech, jež se vzájemně prolínají a doplňují. Základ tvoří pohyb částí těla v oddělených fázích a jejich spojování v jeden harmonický celek, zejména pohyby rukou, pánve, hlavy a hrudníku, přičemž se taneční variace mění z dynamického pohybu v ladný a jemný choreografický prvek a zase naopak. Patří sem i výraznější způsoby vyjádření myšlenky hudby, což jsou piruety, výskoky a základní krokové variace odvozené z baletní školy. Vychází ze základní myšlenky skloubit https://slovniky.lingea.cz/nemecko-cesky/skloubit evropský taneční styl s pohybovými kreacemi černošských tanečníků na americkém kontinentu z období průmyslové revoluce.

hudebník

Propojení amerických, afrických a evropských tanečních stylů

Jazzový tanec byl původně zaměřen na ztvárnění choreografické podoby muzikálů, tato podoba mu byla přisouzena desítky let a v České republice příliš výrazně nevynikal. Teprve v posledních letech se zvedla vlna zájmu zejména mezi mladými lidmi, zaměřují se na něj mnohé taneční skupiny. Některá choreografická pojetí využívají i soudobou hudbu, obecně se však k tomuto stylu tance váže jazzová hudba, jejíž historie sahá do první poloviny dvacátého století.
Svérázný způsob vyjádření životního stylu té doby vznikal ve Spojených státech, rychle se ujal i v západní střední Evropě, prapůvodní domovinou jsou města New Orleans a Chicago. Vychází z přirozeného pohybového nadání afrických otroků, dovážených na americkou pevninu v první polovině 19. století. Samotný jazz byl také vnímán jako vyjádření sexuality, zpočátku se také proto objevoval jen v nočních klubech. Na povrch se mu podařilo proniknout zejména zásluhou vynikajícího hudebníka Louise Armstronga.

jazz

Specifická obuv

Svým způsobem jedinečná je i jazzová obuv. Neočekávejte však žádné výrazné ozdobné prvky a tvarově rozmanité modely, jde především o praktické pojetí. Boty jemně dosedají na chodidlo a nárt, obepínají jej tak, aby tanečník mohl propnout klenbu, k čemuž přispívá i častokrát oddělená podrážka . Jsou lehké, vzdušné, a to je právě cílem výrobců nechat vyniknout ladnost pohybu ve spojení s hudebním doprovodem.