Brezno disponuje jak náboženskými památkami, tak i těmi přírodními

Brezno je s téměř jednadvaceti tisíci obyvateli větším městem ležícím v Banskobystrickém kraji, přičemž do Bratislavy to mají 251 km. Z tohoto města pochází populární slovenský zpěvák Paľo Habera či známá slovenská biatlonistka Paulína Fialková. V tomto městě je velké množství památek, například římskokatolický Kostol Panny Márie Nanebovzatej. Stavěl se v letech 1781 až 1785 a jeho stavitel byl Peter Grosmann. V letech 1792 až 1793 byla ke kostelu přistavěná věž s barokovou helmou s laternou. Uvnitř se nachází pozdně barokní mobiliář, přičemž autorem hlavního oltáře je Andrej Marušiak. Oltářní obraz namaloval malíř z Vídně Jozef Fischer.
minerální pramen Jarabá
Ve městě se najde i piaristický klášter. Je přímo na náměstí a součástí kláštera je i kaplička Panny Marie. Založen byl roku 1694 a stavbu dokončili v roce 1713. V kapličce se najde na neogotickém oltáři vzácná dřevěná polychromovaná socha Madony pravděpodobně z roku 1500 či někde tam okolo. Dva tabulové obrazy – sv. Barbora a Dorota – se používají jako dveře na skříni.
A honem do přírody – ovšem mimo město. Jestliže chcete do přírody, musíte se vydat mimo město Brezno. Stačí třeba 8 km do obce Hronec, kde se nachází přírodní památka Kamenistý potok. Toto území bylo vyhlášeno v roce 1999 na rozloze 7,6350 ha. Ochranáři se tu angažují velmi, protože je zde domov vydry říční.
Jen kousek a jste u minerálního pramene. 16 km od města se nachází obec, moravsky dědina, Jarabá. Zde najdou návštěvníci minerální pramen. Z něj si berou vodu místní obyvatelé i přesto, že je zde vodovod a voda v prameni je železitá. Žije tu něco málo okolo 30 obyvatel. Období, kdy to tu žije bývají víkendy. To přijedou lidé z Bratislavy, kteří tu mají chalupy.
Stále v přírodě, nyní u vodopádů. Predajnianské vodopády se nachází zhruba 18 km od města a je to přírodní památka. Najdete je v obci Predajná a je vyhlášeno od roku 1991 na ploše 11,7000 ha.
Do lesa a jeho krás ve skanzenu. Lesnícky skanzen Vydrovo najdete 9 km od Brezna, v obci Čierny Balog. Oddych poučení a zábava v lůně přírody – s tímto heslem přišel Štátny podnik Lesy SR Banská Bystrica, když tento skanzen zakládal. Jedná se vlastně o lesnické muzeum, jehož podstatou je například naučný chodník se 75 zastávkami, kde se dozvíte vše možné o lese.       
Panna Marie
Jak určitě vidíte, je mnoho míst, kam se v tomto městě vydat stůj co stůj. Slováci jsou velmi pobožný národ, tudíž je nasnadě, že je zde obrovské množství kostelů, kapliček a všeobecně náboženských památek. Na výše zmíněný naučný chodník se mohou turisté vydat i dětmi. Je to vynikající příležitost jak je nejen něco naučit, ale též vést úctě k přírodě a zvířatům a vlastně všemu živému.