Správné čištění žehličky

Bez ohledu na to, jako často žehličku používáte, dříve nebo později bude její bezproblémová funkčnost potlačena zbytky pracích prostředků, zbytky vláken a tuků. Tyto látky se rozpouštějí silným teplem a zanáší dno žehličky. A to je čas na důkladně vyčistění žehličky. Předkládáme vám nejúčinnější domácí prostředky.

prkno na žehličce

Čištění žehličky: kyselina citronová proti kalcifikaci a tuku

Kyselina citronová patří k pěti domácím lékům vedle sody, octa, prášku do pečiva a tvarohu, která může nahradit téměř jakýkoliv kupovaný čistící prostředek. Díky vlastnostem kyseliny je ideální pro čištění varných konvic, toalet, praček a myček nádobí. Kyselina citronová ale rozpustí také bez problémů mastnotu a zbytky látek z žehlicí plochy. Nicméně, k vnitřnímu odvápnění žehličky je ocet lepší.

Aplikace

●     Zahřejte žehličku.

●     Když je teplá, odpojte jí.

●     Vezměte látku, polijte trochou citronové šťávy a důkladně očistěte spodní stranu žehličky.

●     Poté povrch vyleštěte suchým bavlněným hadříkem, abyste odstranili zbytky rozpuštěný kyselinou.

Vyčistěte špinavou žehličku svíčkou

Zbytky svíček lze opakovaně použít v mnoha ohledech, například k tomu, abyste si vyrobili voskované plátno nebo vytvořili nové svíčky. Staré svíčky můžete ale také využít k čištění žehličky a obnovení jeho mazivosti.

Aplikace

●     Zamotejte svíčku do bavlněné tkaniny a několikrát s ní přejeďte horkou spodní stranu žehličky.

●     Ohořelé usazeniny lze pak snadno odstranit suchým bavlněným hadříkem.

●     Pozor! Nepoužívejte barvené zbytky vosku, jinak by mohlo dojít ke změně barvy spodní strany žehličky.

Tip: některé nánosy lze snadno odstranit modrou stranou gumy.
kalhoty u žehličky

Vyčistěte ucpané trysky octem

Také ocet je jedním z 5 nejdůležitějších domácích prostředků, které jsou nepostradatelné a zastiňují téměř jakékoliv běžné čistící prostředky.

 

Aplikace

●     Čištění trysek: namočte bavlněné tampony do uší octem a vyčistěte jednotlivé zanesené trysky na spodní straně. Pak může pára znovu proudit neomezeně.

●     Čištění spodní části: namočte bavlněnou tkaninu do vody a octa a položte na teplý spodek a asi 10 minut ponechte na žehličce. Pak vysušte spodní stranu suchou bavlněnou látkou nebo novinovým papírem a odstraňte veškeré rozpuštěné zbytky.