Elektrická litinová nebo sklokeramická varná deska?

Moderní kuchyně, díky inovativním a novým stále technicky vyspělejším elektrickým spotřebičům, se stává čím dál běžnou součástí každodenního života. Pozitivní je především úspora ohledně stráveného času při vaření. Varná deska tvoří jeden ze základních prvků adekvátně vybavené a efektivní kuchyně. Na jaké parametry se zaměřit v rámci výběru? A je lepší elektrická litinová deska? A naopak čím zaujme a překvapí sklokeramická varná deska?
sklokeramická deska
 
Elektrická litinová deska
 
Jedná se o osvědčenou klasiku. Litinové elektrické desky jsou nestárnoucí a stále se těší oblibě. Zajisté na tom má vliv jejich vysoká odolnost, pestrý výběr v rámci provedení, designu, velikosti, barvy apod. V nabídce se nachází desky mající rozšířené funkce, jako například volba pro rychlý ohřev apod.
 
Zdrojem je elektrická energie, která je převedena na tepelnou za pomoci topné spirály. Mezi výhody náleží především příznivá pořizovací cena a velmi stabilní a odolná konstrukce. Avšak tyto desky mají vysokou spotřebu energie, rovněž tak velmi vysokou teplotu varného bodu, jsou náchylné k potenciálnímu výskytu koroze. Vyžadují pravidelnou údržbu a čištění.
 
 
Sklokeramická varná deska
 
 
Je ideální volbou v rámci poměru ohledně výkonu a ceny. Jedná se o typ desky, která má nejen moderní design a též v rámci spotřebiče je zárukou efektivity. Přínosem je velmi snadná údržba. Není třeba ani zakoupení speciálního nádobí, jako je tomu například u indukční desky. Sklokeramická varná deska je velmi oblíbená v mnoha domácnostech. Však má svá pozitiva. Zdrojem tepla je elektrická energie, která je převedena na teplenou pomocí odporové topné spirály.
 plynový hořák
Mezi podstatné výhody náleží velmi rychlý transfér tepla, energetická účinnost, má zabudované pokročilé funkce. Snadná ovladatelnost a to i prostřednictvím senzorických tlačítek, rovněž i pomocí magnetického knoflíku. Mezi další výhody náleží příznivá pořizovací cena a odolnost povrchu desky. Možnost využití bezpečné blokace, tj. dětské pojistky. Mezi slabé stránky náleží vysoká spotřeba energie a vysoká teplota varného místa.