Tipy pro lepší učení


Nedokážete si představit, kolik vlivů na vás působí během učení. Ať už vzduch, teplota, světlo, tak i vaše nálada a také metoda. Každý má svou metodu a tu si musí najít. Pokud to s učením myslíte vážně a jdete za cílem v podobě dobrých známek, je právě na čase všechny vlivy zohlednit.

 brýle na čtení

Vzduch, teplota a světlo. Pomyslná svatá trojice je základem pro vaše schopnosti v učení. Světla byste měli mít vždy dostatek, ať už na vás září obrazovka počítače, musíte mít dodatečné světlo v pokoji, aby vám brzo nezačaly klesat víčka. Stejně tak je důležité mít dostatečný přísun vzduchu, abyste mohli tělu dodávat kyslík a mysl se mohla činit. Proto se v létě cítíte více unavení. Se vzduchem totiž souvisí i teplota, která by měla být ideální. Toho bohužel ne vždy docílíte, obzvláště v létě.

 

Pokud koukáte na dlouhé odborné texty a věty si čtete dvakrát, zkuste si text projet napoprvé velice rychle a pouze si zvýraznit to důležité. Tím se naučíte hlavní informace, na které můžete vrstvit zbytek textu.

 

Dlouhé texty bývají obecně nejhorším zdrojem v učení. Proto, pokud nemáte jinou možnost, než využívat tyto texty, se snažte jejich obsah nejprve co nejvíce zobecnit. Nejen zvýrazněním, existuje několik možností. Například si vytvořte prezentaci v bodech, která bude udávat všechny podstatné pouze v bodech. Pokud chvíli věnujete i designu prezentace, učení se stane příjemnější.

 otevřené učebnice

Pokud nejste zastáncem prezentací, další možností jsou poznámky. Na každou stránku využijte lepící blok, na který napíšete opět velmi stručné body. Text si projeďte a poté pomocí bodů zkuste své nabité vědomosti interpretovat. Vše je víceméně o opakování a vysvětlování. Nad tématem můžete strávit několik minut i několik hodin. Závisí na tom vaše schopnost umět si propojovat údaje, umět si jisté záležitosti odůvodnit. V případě, že vám tato schopnost byla dána již od narození, obstojíte u zkoušek jak na střední škole, tak i na vysoké. Avšak ostatní zoufat nemusí, tuto schopnost stačí trénovat.