Mahagon – luxusní dřevo

Červené dřevo se získává ze stromů, jejich vědecké jméno je „Meliaceae“ a se vyskytují hlavně v tropických oblastech. A využívá na nábytek nebo interiér, zatímco užitečné dřevo rostlinné rodiny jsou používány. V regionu Střední Ameriky – zejména na východním pobřeží – a v tropické Jižní Americe je znám „Americký mahagon“ nebo„pravý mahagon“ vědecky „Swietenia macrophylla“. Jiné mahagonové druhy se vyskytují v Africe a západní Indii. Různé obchodní názvy dřeva, například „Brazilský mahagon“, pocházejí z místa původu stromů.
 mahagonový nábytek

Vzhled mahagonového dřeva

Dřevo je dostupné v různých odstínech od červenohnědé až světle hnědé. V závislosti na regionu původu může být mahagonového dřevo ožehováno plamenem nebo jednoduše proužkováno. K zachování jeho červenohnědé barvy a ušlechtilého lesku by mělo být mahagonové dřevo ošetřeno kvalitními prostředky na ochranu dřeva. Pokud je mahagonové dřevo používáno venku bez řádné povrchové úpravy, bude brzy velmi šedé.
Červeno-hnědé mahagonové dřevo ze Střední Ameriky a Karibiku je chráněno a lze je jim pouze za určitých podmínek obchodovat. Kromě toho existují lehčí druhy, jako je „Tabasco mahagon“ nebo flambovaný zrnitý „Kubánský mahagon“. „Sapeli“ z jižní Afriky nepochází z mahagonového stromu a je často nepřesně označované jako mahagonové dřevo, protože vypadá jako mahagon.

výhody

●     odolný proti povětrnostním vlivům
●     dlouhá životnost
●     vznešený vzhled
karetní stolek

Vlastnosti mahagonu

Mahagonové dřevo se řadí mezi tvrdá listnatá dřeva a má vysokou odolnost vůči houbám a hmyzu. Je proto ideální pro zahradní nábytek a venkovní podlahy. Dobré zpracovatelské vlastnosti a nízké smrštění jsou charakteristické vlastnosti mahagonového dřeva. V dřevařském odvětví je mahagon považován za jednu z nejvyhledávanějších a nejlepších dřevin na světě díky technickým vlastnostem a dekorativnímu vzhledu.

Od nábytku po dekoraci: mahagon a jeho použití

Mahagonové dřevo je oblíbeným materiálem při výrobě luxusních předmětů, jako jsou vysoce kvalitní nástroje a trupy pro jachty a lodě. Hraje také klíčovou roli při konstrukci nábytku. Nábytek, jako jsou stoly, příborníky, postranní stoly a skříně, jsou vyrobeny z mahagonu Vzhledem k tomu, že mahagonové dřevo se zakřivuje jen nepatrně a rovnoměrně, zpracovává se na rámové konstrukce, dveře, brány a profily s reprezentativním charakterem. Používá se i pro pro dekorativní účely.

 
nevýhody

●     poměrně drahé
●     Povrch musí být ošetřen
●     Tropické dřevo – tudíž není vhodné pro ekologicky smýšlející lidi