Lépe je mít slámu na hlavě, než v botách

O módě se říká, že se v nepravidelných intervalech opakuje. Alespoň v některých rysech. Platí to ovšem jen u některých modelů, kterým můžeme říkat nadčasové. Jistě už nikdo nepočítá s návratem dřeváků. Ale tam asi až tak dalece o módu nešlo.

· Tak, jak se vrátily na dámskou nohu
– lodičky na vysokém podpatku
– minisukně
– maxisukně
· tak se vrátila móda klobouků.

A dá se říci, že už poněkolikáté. Ovšem, když se začaly nosit, tak zdaleka o módu nešlo, spíše o účelnost. Kde vznikly úplně poprvé, to už se asi nedozvíme, ale první důkaz o jejich nošení pochází ve starověkého Egypta, kde slaměné klobouky chránily hlavy otroků a rolníků, pracujících na polích. Slamáky jsou s námi už tedy asi neuvěřitelných pět tisíc let.

Slavnými nositeli těchto nestárnoucích pokrývek hlavy jsou bezesporu

a) americký filmový komik, který se proslavil v němých groteskách, Harold Lloyd
b) český herec, textař, zpěvák, kabaretiér, Jiří Suchý

Klobouk dělá dámu

Dalo by se říci, že slamák položil základ vzniku dalších odnoží pokrývek hlavy.Ve středověku se podle toho, čím člověk zakryl temeno, rozpoznal chudák od boháče a šlechtic od plebejce. V šestnáctém století také nebylo dost dobře možné, aby právě příslušník vyššího stavu vyšel z domu bez klobouku.

Tato nová móda dala vzniknout dalšímu řemeslu – kloboučnickému. A o tom, že to vzali později páni mistři pevně do rukou a snažili se vymyslet co nejoriginálnější střih a vzor svědčí fakt, že dámy století osmnáctého nosily na hlavách celé galerie různých bizarností.

· ovocné zahrady
· vycpaná zvířata
· směs různobarevného peří

Dnešní doba je přeci jen trochu střízlivější. Ovšem, jestli se chcete opravdu pokochat přehlídkou různorodých dámských klobouků, navštivte některé světové dostihy. Tam se totiž dámy bez klobouku ve velké většině nevyskytují.