Jak sehnat bydlení?

My, kdo máme to štěstí, že někde bydlíme, si nejednou ani neuvědomujeme, v jak prekérní situaci se mohou ocitat ti, kteří si svoji střechu nad hlavou teprve shánějí. My, kdo už někde bydlíme třeba i po dlouhá desetiletí, třeba ani netušíme, jak složité může pro leckoho shánění bydlení být. Je totiž sice skutečností, že se dá pořídit skutečně cokoliv, co si jenom někdo usmyslí, že se dají sehnat jakékoliv nemovitosti pomalu všude, na každém místě, jaké jenom nějakého našince napadne, jenže je tu i jeden hodně zásadní problém, jímž je jejich cena.

Laciný byt už prostě dneska neseženete. A i když se mluví o nějaké nabídce jako o cenově výhodné, provází ji obvykle taková požadovaná částka, jakou si jen tak někdo nemůže dovolit zaplatit.

znak eura

Kdyby se tedy daly kupovat nemovitosti pouze za hotové, hezky z ruky do ruky, bylo by u nás bezdomovců habaděj. Byla by tu spousta lidí, kteří by neměli na koupi vlastní střechy nad hlavou nejen v útlém věku, ale třeba ani ve stáří, po mnohaletém spoření. A proto je jedině dobře, že si u nás ti, kdo si chtějí nemovitost koupit, mohou vzít hypotéku. Tedy půjčit si právě na koupi nějaké nemovitosti docela velké peníze, které se pak dají hodně dlouho splácet.

Ovšem ceny nemovitostí jsou skutečně enormní. A tak se někdy stane, že člověk ani hypotéku nedostane. V bance prostě úředníci všechno přepočítají a když zjistí, že nebude žadatel schopen hradit ani splátky, jež jsou u vysoké půjčky samozřejmě také vysoké, žádost zamítnou. A nevadí jim, že se takovému odmítnutému člověku rozplynul jeho sen o bydlení.

figurky a euro

Ale i pak může někdo takto zklamaný dobře bydlet. Kromě bytů soukromých jsou tu totiž i ty družstevní, které bývají i znatelně levnější. Což znamená potřebu půjčit si méně, a menší částku pochopitelně zvládne splácet více lidí. A bylo by tedy jedině dobře, kdyby se dala vzít i na takový družstevní byt hypotéka.

A taková nabídka v nebankovním sektoru skutečně je. Takže nemá-li někdo na vlastní byt, může mít ten družstevní. Což také není špatná volba.