Pomalá móda

V dnešní době může nové oblečení stát jen pár korun. Obchodní módní řetězce nabízejí různé slevy, akce, výprodeje, aby ještě podpořili nakupování tohoto levného oblečení. Ve většině případů je ale oblečení velice nekvalitní, ušité za podmínek, o kterých my jako spotřebitelé vůbec nemáme tušení a vydrží nanejvýše jednu sezónu. Jeho nákup způsobuje již zmíněné přeplněné skříně.
přeplněná skříň
Proto abychom přeplněnosti našich šatníku předešli, musíme změnit myšlení a nenechat se ovlivňovat řetězci a nízkými cenami. Musíme myslet dopředu a uvědomit si, že i když si levný kousek koupíme, vezmeme si ho v lepším případě alespoň jednou na sebe a pak jej vypereme, může se stát, že už nebude mít původní vlastnosti. Velmi často se tyto nekvalitní kousky po prvním praní vytahají, vyblednou a stávají se opravdu již nenositelnými. Pokud si ale jejich nákup rozmyslíme a třeba si ušetřené peníze odložíme stranou a takto to uděláme vždycky, když budeme mít pokušení si zase nějaký ten nekvalitní kousek koupit, můžeme tímto způsobem našetřit i dost peněz, které pak použijeme na nákup kvalitního kousku, který se nám již delší dobu líbil, ale byl příliš drahý. Takový kousek, který je kvalitní, vydrží ve skříni mnohem déle. O takový kousek se budeme i více starat, aby déle vypadal jako nový, jelikož naše počáteční investice byla vyšší. Stejně tak to bylo v dřívějších dobách, lidé o své oblečení pečovali, aby jim vydrželo co nejdéle. Pokud upadl knoflík, nebo se vypárala kapsa, vzali jehlu a nit a vše si opravili a přišili. To se v dnešní době již tak moc nevidí. Tričko, které stálo stovku se už nikomu opravovat nechce.
potřeby pro opravu oblečení
Pomalá móda je také příznivá pro životní prostředí. Nevzniká tolik textilního odpadu. Pokud budeme chtít jít v problematice pomalé módy ještě více do hloubky, můžeme při svých nákupech zohledňovat a podporovat lokální výrobce a návrháře. Někteří dokonce své kolekce a jednotlivé kousky vyrábějí z recyklovaných materiálů, například z recyklovaných plastů nebo dokonce duší z kol. Na internetu jich najdete spousty a je jen na vás, který z nich vás okouzlí buď svým přístupem a celkovou myšlenkou nebo originalitou jeho kolekce.